Fourth Of July Charcoal Sales

 

There are three charcoal sales that you can pretty much count on year after year.  Memorial Day, Fourth of July and Labor Day.  These sales generally produce 50% off sales and if you even grill 1/4 of the times I do, it’s worth it to stock up.

Regular prices on Kingsford are $10 for an 18.6 lb bag of charcoal which comes to .537 cents per lb.

For comparisons sake I’ll do the math for you.

Home Depot Kingsford Sale 2×18.6= 37.2lbs  $9.88 divided by 37.2lbs=.265 cents per lb

Lowes Royal Oak Briquettes Sale $4 divided 15.4lbs= .259 cents per lb

Lowes Kingsford Sale Same as HD- 2×18.6= 37.2lbs  $9.88 divided by 37.2lbs=.265 cents per lb

Also there are $15 off of $50 coupons out there on the internet for Lowes, so if you get that discount code and use it, you’d need to get 6 two packs.  That’s $59.28-$15 coupon = $44.28 12 bags x 18.6= 223.2 lbs  $44.28 divided by 223.28= .198 cents per lb

This from AZ Monsoon  on the http://www.weberkettleclub.com forum

Home Depot:
2 – 18.6 lb Kingsford Bags $9.88
http://www.homedepot.com/p/Kingsford-18-6-lb-Charcoal-Briquettes-2-Bag-4460031239/205796026

Lowes:
15.4 lb Royal Oak Briquettes $4.00
https://www.lowes.com/pd/Royal-Oak-15-4-lb-Charcoal-Briquettes/1000175405

royaloakfourth

2 – 18.6 lb Kingford Bags $9.88
https://www.lowes.com/pd/Kingsford-2-Pack-18-6-lb-Charcoal-Briquettes/50330065

kingsfordfourth

Stubbs 14 lb bag $2.00 off $7.99
https://www.lowes.com/pd/Stubb-s-Stubb-s-14-lb-Charcoal-Briquettes/1000239075

BBQ Finds At The Dollar Store

At the Dollar Store You can find some good stuff for BBQ.

For one, the 30 pack of aluminum foil sheets are great for lining your kettle when cooking fatty foods like chicken thighs or bacon.  For 3.3 cents per sheet it’s an easy way to keep your kettle clean and avoid grease fires.  At the Dollar Store at Gloucester Crossing they also have a steakhouse seasoning for $1 that is pretty much a straight knock-off of Montreal steak seasoning that costs around $5.  Total no-brainers.  I also bought a Memphis style BBQ rub that is on a pork butt that has a couple hours left on my pit.  If it’s good I’m going back today and am going to buy about twenty bottles.  It smells great.  But I’ll update you once I try it for myself.

2017-05-21 12.27.532017-05-21 12.30.002017-05-21 12.30.05

 

Cheap aluminum foil pans to use for easy grill clean up

montopackaluminumdrippans

Got a box of 50 of these for $12.99 on Amazon, way cheaper than what you get at the supermarket. The cheapest alternatives I see at the Supermarket are a dollar or more per disposable pan. These come out to less than 24 cents per pan. Here’s the link on Amazon

Here they are in use with the potato volcanos-

20161126_172206-01.jpeg

As you can see the foil pans are saving a messy clean up from the dripping melted cheese and bacon fat.